Jak vybrat televizi? Užitečný průvodce nákupem při výběru nového televizoru do vaší domácnosti...

Články | Digitální technika | Aktualizováno 16. 7. 2018

Pokud jste právě v situaci, kdy se rozhodujete k nákupu nového televizoru, pak jistě víte, že se nejedná o jednoduchou volbu. Ze všech stran na vás pravidelně útočí informace o velikosti úhlopříčky, kvalitě obrazu, chytrých funkcích či rozmanité výbavě. Nicméně samotná úhlopříčka a rozlišení displeje nejsou zpravidla jediné parametry, na které si musíte dát při nákupu TV pozor. Na druhou stranu se nemusíte vyloženě obávat, že je nákup moderního televizoru neřešitelný problém. Pokud se právě nechystáte vybírat nejlevnější model na trhu od zcela neznámé značky, pak svým rozhodnutím nemůžete udělat fatální chybu.

Zcela na začátku nákupního procesu se musíte rozhodnout zda požadujete klasickou televizi, nebo jsou pro vás zároveň důležité i chytré funkce. Vzhledem k tomu, že dnes televizor neslouží pouze k pasivnímu sledování filmů, seriálů, TV pořadů nebo sportovních utkání přes klasické televizní vysílání, ale často plní i úlohu multimediálního centra vaší domácnosti, pak se vyplatí porozhlédnout po chytrých televizích označovaných jako Smart TV s podporu HbbTV. Po připojení k internetu můžete u takové televize jednoduše a kdykoliv sledovat bezplatný videoarchiv odvysílaných pořadů (filmy, seriály, TV pořady...) z vašich oblíbených TV stanic (iVysílání České televize, Prima Play...) a nemusíte se vždy spoléhat na přesný vysílací čas. HbbTV na takto vybavené televizi jednoduše spustíte červeným tlačítkem na dálkovém ovladači přímo během vysílání.

Na Smart TV (chytré televizi) připojené k internetu přes LAN rozhraní nebo bezdrátovou síť WiFi (dle výbavy) si zároveň budete přehrávat digitální obsah z řady oblíbených online služeb (YouTube, Stream, HBO Go, Voyo apod.), které běžně nabízejí velké množství rozmanitých videí, zábavných filmů, oblíbených seriálů včetně zajímavých dokumentů... Chytré televizory můžete také rozšířit o další aplikace nebo hry, prohlížet webové stránky a přehrávat videa z vašeho mobilního telefonu či tabletu přímo na velké obrazovce. U řady televizorů máte speciální ovladače pro pohodlné ovládání rozšířených funkcí včetně možnosti ovládat Smart TV hlasem či gesty. Jednotlivé televize se mezi sebou vzájemně odlišují dle použitého operačního systému. Stejně jako u klasické televize si na chytré televizi přehrajete hudbu, fotografie a video přes klasické USB rozhraní (flash disky, HDD), a to včetně možnosti nahrávání (PVR) vybraných filmů a pořadů na USB média.

V široké nabídce moderních televizorů i jejich funkcí se řada uživatelů ztrácí. Připravili jsme přehledný článek, se kterým si jednoduše vyberete ideální TV tak, aby vám nová televize v domácnosti bezpečně sloužila i po několik let...

S ohledem na právě probíhající změnu u pozemního digitálního vysílání v České republice je zároveň nutné pohlídat, aby váš nový televizor disponoval vestavěným tunerem ve standardu DVB-T2 / HEVC (H.265), který vám umožní bezproblémový příjem nové generace televizního vysílání přes běžnou a společnou anténu. Takto vybavený televizor si zároveň samozřejmě vyberte i v případě, že běžně sledujete televizní obrazovku pouze přes internetové či satelitní vysílání. Nikdy totiž dopředu nevíte, kdy se vám pozemní vysílání bude hodit jako efektivní způsob pro záložní příjem bezplatného TV vysílání.

Pozemní digitální vysílání DVB-T definitivně skončí po roce 2021 (reálně se budou vybrané TV kanály vypínat již v roce 2019 / 2020), pokud nebudete mít v nové televizi vhodný DVB-T2 / HEVC tuner, pak přes běžnou anténu TV vysílání už nenaladíte a nastalý problém budete řešit samostatným DVB-T2 set-top boxem.

V případě potřeby se zároveň zaměřte i na další vestavěné tunery, které zajišťují příjem TV signálu různými způsoby. Kromě tuneru pro pozemní vysílání (DVB-T2) se vám může hodit kabelový tuner (DVB-C) či poměrně běžný satelitní tuner (DVB-S2). Nezapomeňte, že něž do televize s vestavěným DVB-S2 tunerem vložíte satelitní kartu (Skylink, Digi TV, freeSAT), musíte nejdříve dokoupit dekódovací CA modul (CAM), který se satelitní kartou vložíte do vestavěného CI slotu v DVB-S2 televizoru.

Na co dalšího se správně zaměřit, když vybíráte novou televizi?

Při výběru moderního televizoru najdete na trhu přístroje s rozdílnou technologií obrazu. Aktuálně jsou k dispozici převážně tenké LCD televize s LED podsvícením, které poskytují ostrý obraz, nízkou spotřebu i dlouhou životnost. Jejich vlastnosti dále vylepšují inovované QLED panely Samsung s živějším podáním barev včetně odstínů. Ještě lepší technologii ovšem poskytují nové OLED televize s věrnějším podáním barev (včetně černé barvy), lepším kontrastem, velmi nízkou dobou odezvy, dobrými pozorovacími úhly a vylepšenou úsporností. Mezi neduhy OLED panelů ovšem patří vypalování statických obrazů podobně jako u plazmových televizí. Při běžném sledování a přepínání TV pořadů tento problém nezaznamenáte, ale při několikahodinovém provozu již může na obrazovce dočasně zůstávat logo TV stanice či jiné statické prvky. Vzhledem k obnovovacím režimům TV nejde o nic trvalého, ale rozhodně se OLED TV nehodí používat jako zobrazovací monitor k PC. Zároveň nejsou OLED panely vhodné pro dlouhodobé hraní her na herních konzolích, kde se některé statické prvky v obraze (HUD) mohou postupem času začít bohužel trvale vypalovat.

Mezi další důležité rozhodnutí při výběru televize patří správná volba úhlopříčky samotné obrazovky, která se běžně udává v palcích (1" = 2,54 cm). Vhodná velikost obrazovky je zpravidla individuální záležitostí, kde záleží z jaké vzdálenosti budete televizi běžně sledovat. Pro výpočet optimální vzdálenosti, ze které je vhodné se dívat na televizi, pak lze využít následující příklady 32" (81 cm) na vzdálenost 1,4 m, 40" (102 cm) na vzdálenost 1,7 m, 48" (122 cm) na vzdálenost 2 m, 55" (140 cm) na vzdálenost 2,3 m, 65" (165 cm) na vzdálenost 2,7 m. Uvedené hodnoty odpovídají sledování obrazu ve Full HD kvalitě, pokud ovšem budete sledovat televizní vysílání v nižší kvalitě, pak se optimální pozorovací vzdálenost výrazně zvyšuje, naopak u 4K rozlišení nebo výše se můžete na televizi bez obav dívat z mnohem bližší vzdálenosti.

S velikostí úhlopříčky se odvíjí zároveň i rozlišení obrazovky. Zpravidla máte na výběr HD, Full HD, 4K Ultra HD a nejnověji také 8K UHD rozlišení. Pokud výhradně sledujete televizi přes pozemní, satelitní či internetové vysílání, nebo si pouštíte filmy přes DVD přehrávač, pak si vystačíte s televizorem o HD ready rozlišení (720p). Kvalitnější Full HD rozlišení využijí především diváci Blu-Ray přehrávačů, majitelé herních konzolí a multimediálních center nebo předplatitelé některých zahraničních online služeb (Netflix, Prime Video...). 4K Ultra HD (2160p) televizory s podporou HDR poskytují atraktivní i brilantní obraz, nicméně tyto TV zároveň vyžadují 4K zdroj signálu, který aktuálně nabízejí pouze herní konzole Sony PS4 Pro, Xbox One X s 4K HDR výstupem a 4K Ultra Blu-Ray přehrávače s UHD BD filmy. Když nebudete počítat vlastní 4K zdroj v podobě video nahrávek či fotografií, je samotného obsahu pro takto vysoké rozlišení zatím velmi málo. Nejnovější 8K UHD televize jsou aktuálně vhodné jenom pro demosnímky na prodejnách. Jestliže tedy nemáte vhodný Ultra HD obsah pro televizory s velmi vysokým rozlišením, pak výhodný poměr ceny a výkonu aktuálně nabízejí dostupné televizory s optimálním Full HD (1080p) rozlišením.

Místo hledání televizoru s nejvyšším rozlišením se raději zaměřte na obnovovací frekvenci obrazu, kde jsou k dispozici 50, 100 a 200 Hz panely, u kterých platí, že čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz. Vyšší frekvenci obrazu oceníte během sledování sportovních přenosů nebo akčních filmů. V ideálním případě se vyhněte levným panelům s 50 Hz obnovovací frekvencí.

Několik obecných doporučení před nákupem nové TV

Pokud před nákupem nového televizoru již vybíráte z několika modelů, zaměřte svoji pozornost na TV s vyšším kontrastem a jasem, většími pozorovacími úhly, menší dobou odezvy i nižší spotřebou elektrické energie dle energetické třídy. Dále si pak nezapomeňte dopředu ověřit kolik zařízení s TV propojíte a jaké rozhraní k tomu budete potřebovat. Běžným standardem je minimálně přítomnost několika HDMI i USB konektorů, LAN rozhraní, CI+ slot a případně možnost uchycení na zeď typu VESA. Zároveň věnujte dostatečnou pozornost dálkovému ovladači, který vám musí sednout tvarem i velikostí a rozmístěním tlačítek.

Pro usnadnění pravidelně aktualizujeme samostatnou stránku, kde najdete informace, základní vlastnosti, recenze a srovnání celé řady klasických i chytrých televizí dostupných na českém trhu, kterými se můžete inspirovat před nákupem. Pravidelně vybíráme ze známých značek jako např. Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic...

články digitální technika DVB-T2 televize pozemní vysílání dvb-t2 recenze smart televize

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Jak sledovat video bez FUP?

Všichni víme, že streamování videa přes mobilní data spolehlivě požírá FUP (limit přenesených dat) obrovskou rychlostí. Proto se vyplatí na mobilu nebo tabletu sledovat internetové televize, pořady z TV archivu, online videotéky jen v momentě, kdy jste připojeni k WiFi (...celý článek)

Jak přijímat televizní vysílání?

Hledáte všechny dostupné alternativy, jak přijímat běžné televizní vysílání? Pokud chcete na obrazovce vašeho televizoru sledovat živé vysílání řady českých TV stanic, pak máte zpravidla k dispozici 4 způsoby, jak televizní signál přijímat. Patří mezi ně pozemní vysílání (...celý článek)

Elsat online TV

Kabelová televize Elsat vám nabízí vedle stávajících služeb také novou online TV s vybranou řadou TV programů dostupnou pomocí jakéhokoliv dostatečně stabilního internetového připojení na území České Republiky. Elsat online TV můžete tedy sledovat přes přes mobilní (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru