Hledáte vhodný přijímač pro vysílání DVB-T2? Prozkoumejte základní rady a informace, jak vybrat nejlepší set-top box pro váš stávající televizor...

Články | Digitální technika | Aktualizováno 5. 6. 2018

Co si přesně vybavit pod pojmem set-top box? Samotný set-top box slouží jako přijímač pozemního digitálního vysílání, který v reálném čase zpracovává a převádí obraz společně se zvukem do vašeho televizoru. Využívá se v momentě, když některé TV nejsou interně vybaveny vhodným tunerem pro příjem vybraného druhu vysílání (aktuálně DVB-T2). Do samotného set-top boxu přivedete signál z klasické antény (vlastní nebo společná STA) a připojíte váš stávající televizor. K tomu účelu je většina set-top boxů vybavena moderním HDMI rozhraním, kde se obrazový a zvukový signál přenáší do televizoru v digitálním formátu. Jestliže však vlastníte starší model televizoru, který není vybaven standardem HDMI, pak vždy vybírejte set-top box disponující audio / video konektorem typu SCART, kde se přenáší obraz i zvuk analogovým způsobem. Z rozhraní SCART lze navíc vhodnou redukcí dále získat signál na 3 konektory RCA (cinch), kde najdete 2x audio a 1x video výstup.

Každý DVB-T2 set-top box je vybaven vlastním dálkovým ovladačem, na kterém běžně ovládáte menu přijímače, nastavujete hlasitost a zejména přepínáte jednotlivé televizní kanály, které jste při prvotní instalaci na STB naladili. Dálkový ovladač vašeho stávajícího televizoru pak zpravidla slouží pro pouhé zapnutí či vypnutí TV.

Rozšiřte za pomoci moderního set-top boxu možnosti vaší stávající televize a "naučte ji" kromě nového pozemního digitálního vysílání ve standardu DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265) zároveň i řadu dalších zajímavých funkcí, jako je přehrávání multimediálních souborů, nahrávání pořadů, Timeshift, HbbTV...

Mezi základní funkce každého set-top boxu patří vedle vestavěného tuneru pro vybraný druh pozemního digitálního vysílání (aktuálně DVB-T2 / HEVC), díky kterému naladíte požadované stanice i možnost tyto televizní kanály uspořádat (mazání, přesouvání, uzamknutí...). Mezi standardní funkce patří i elektronický televizní programový průvodce (EPG), který zobrazuje aktuální i následující informace o jednotlivých televizních pořadech (zpravidla až 7 dní dopředu). Samozřejmostí je podpora teletextu, seznamy oblíbených kanálů, přehrávání rádiových stanic nebo časovač automatického vypnutí apod. Mezi základní funkce set-top boxů patří přehrávání televizních kanálů nejen v SD, ale zároveň i atraktivní HD kvalitě. Běžným standardem je plná lokalizace do českého jazyka včetně OSD menu, EPG a teletextu.

Mezi rozšířené funkce, které ovšem poměrně běžně nabízejí také nejlevnější set-top boxy patří nahrávání (PVR) vybraných televizních pořadů (okamžité i plánované dle EPG) na externí USB zařízení, mezi které se řadí USB flash disky nebo přenosné pevné disky (HDD). S touto funkcí souvisí i schopnost kdykoliv zapauzovat živé vysílání u vámi sledovaného pořadu a opět pokračovat ve sledování o něco později (funkce timeshift / časový posun). Mezi další zajímavé funkce zároveň patří i přehrávání multimediálních souborů (video, fotografie, hudba) z běžných USB zařízení.

Pokročilé set-top boxy mají kromě výše uvedené výbavy i další speciální funkce. Patří mezi ně přítomnost 2 tunerů pro možnost bezproblémového sledování jakéhokoliv kanálu v momentě, kdy jiný program už nahráváte, interaktivní internetové služby a hybridní vysílání HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV), se kterým budete naplno využívat rozšířené možnosti televizních kanálů (Česká televize, Nova, Prima, Óčko...) za pomoci tzv. červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Přijímače s podporou HbbTV zpravidla disponují i zjednodušeným internetovým prohlížečem a podporou dalších internetových služeb (např. YouTube apod.). Mezi další funkce patří podpora HDMI-CEC, se kterou budete jedním dálkovým ovladačem ovládat všechna digitální zařízení (set-top box, televizor...). Dražší set-top boxy mohou mít ve výbavě i DLNA server, se kterým lze jednoduše přehrávat všechny multimediální soubory uložené na dalších zařízeních ve vaší domácí síti (LAN, WiFi).

Na co se zaměřit při nákupu nového DVB-T2 set-top boxu?

S ohledem na právě probíhající změnu nového standardu u pozemního digitálního vysílání v České republice je nutné vybrat vhodný set-top box, který podporuje nejen původní formát DVB-T, ale zároveň i zcela novou platformu DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265). Bezpečně tak zvládnete plynulý přechod na nový druh bezplatného pozemního vysílání, na kterém přes anténu naladíte české komerční TV stanice, a všechny programy České televize v oblíbeném HD rozlišení. V současnosti už najdete na novém vysílání DVB-T2 řadu vybraných stanic, nicméně hlavní změny se očekávají v druhé polovině roku 2019. Po roce 2021 bude stávající vysílání ve formátu DVB-T definitivně vypnuto.

Před nákupem nového DVB-T2 přijímače si musíte ověřit jaký způsob zapojení podporuje vaše TV. Zda preferujete digitální HDMI rozhraní běžné u všech plazmových, LCD a LED televizorů, nebo vaše stávající TV umožňuje pouze 21 pólový analogový SCART konektor, který najdete u starších CRT televizí. Pokud již nemáte k dispozici dokumentaci od televizoru, stačí se podívat na její zadní panel, kde jsou konektory vyvedeny a srozumitelně popsány. Dostupné set-top boxy jsou zpravidla vybaveny buď pouze moderním HDMI rozhraním, nebo vzájemnou kombinací HDMI a SCART konektorů.

V oblasti obrazové kvality se dostupné přijímače zpravidla mezi sebou příliš neodlišují, největší rozdíly ovšem zaznamenáte v nabídce funkcí, ovládání a uživatelském komfortu. Zde se musíte rozhodnout, co od set-top boxu přesně očekáváte, zda si vystačíte se základními funkcemi, nebo vyžadujete i další rozšířené možnosti, které nabízejí až pokročilé modely (duální tuner, podpora HbbTV, DLNA...) a kolik jste ochotni do DVB-T2 přijímače investovat peněz. Jestliže vybíráte mezi nejdražšími modely STB, pak je velmi často na zvážení i nákup zcela nové DVB-T2 televize.

Pro usnadnění pravidelně aktualizujeme samostatnou stránku, kde najdete informace, základní vlastnosti, recenze a srovnání oblíbených DVB-T2 set-top boxů dostupných na českém trhu, kterou se můžete inspirovat ještě před nákupem.

články digitální technika dvb-t2 set-top boxy pozemní vysílání dvb-t2

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Streamovací video služby

S online videotékou se konečně nemusíte omezovat s přesným vysílacím časem a spoléhat se na televizní vysílání, ale velmi jednoduše si pustíte váš oblíbený nebo nejnovější film kdykoliv budete mít náladu nebo chuť. Na internetu najdete množství online videoték s měsíčním (...celý článek)

Skylink Live TV pro všechny

Pokud jste právě zatoužili po programové nabídce Skylink, pak nutně nepotřebujete vlastnit satelitní komplet a řešit otázku, jak nainstalovat satelitní parabolu a správně naladit dostupné televizní kanály. Dnes si už totiž vystačíte s kvalitním připojením k internetu, díky kterému (...celý článek)

Timeshift na televizi Digi TV

Timeshift patří mezi oblíbené uživatelské funkce, se kterou u vybraných přijímačů dokážete dočasně pozastavit váš živě sledovaný televizní program, později jej opětovně spustit a přitom pokračovat od toho místa, kdy jste na dálkovém ovladači poprvé stiskli Pauzu. Díky (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru