Česká televize ke konci září zcela ukončí vysílání svých HD kanálů na stávající síti DVB-T v multiplexu 1a

Články | Pozemní vysílání | Přidáno 18. 8. 2018

Česká televize v neděli 30. září 2018 vypne terestrické vysílání svých HD kanálů ve veřejnoprávním multiplexu 1a vysílané v dosluhujícím standardu DVB-T, kde tyto kanály ve vysokém rozlišení mohli diváci doposud sledovat. Po přibližně půl roce tak končí souběžné vysílání kanálů ve vysokém rozlišení v původním multiplexu 1a a zároveň v nové přechodové síti DVB-T2. Naštěstí všechny programy ČT vysílané v běžném SD rozlišení budou i po tomto datu nadále vysílány ve veřejném multiplexu 1 určeném pro původní standard DVB-T.

Nezapomeňte, že pozemní vysílání ve standardu DVB-T zřejmě nejpozději v polovině roku 2020 skončí. Připravte se tak včas na nový standard DVB-T2 HEVC, kterým zpravidla disponují nejnovější televizory nebo set-top boxy...

Programy České televize vysílané v HD kvalitě budou od října 2018 dostupné pouze na nové platformě DVB-T2 v přechodové síti 11. Pokud budete chtít na klasickou anténu i nadále přijímat programy ČT v HD rozlišení musíte kompletně přejít na nově vznikající standard DVB-T2 / HEVC. Nezapomeňte, že od listopadu 2019 už začne postupné vypínání všech stávajících kanálů běžně vysílaných v současném formátu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial).

Jak se připravit na změnu u pozemního digitálního vysílání?

V České republice stejně jako v dalších zemích napříč Evropou dochází na základě mezinárodních dohod k přechodu na nový standard v pozemním digitálním vysílání. Důvodem je uvolnění vysílacího spektra pro mobilní služby. Uvedená změna se nijak netýká těch, kdo sleduje televizní vysílání přes kabelovku, satelit nebo pomocí internetového vysílání.

Abyste mohli sledovat televizní vysílání přes běžnou anténu musíte disponovat moderním televizorem, nebo v případě starších televizorů nejnovějším set-top boxem, které jsou nově vybaveny vestavěným tunerem DVB-T2 / HEVC pro příjem pozemního digitálního vysílání v tomto novém standardu. U takto vhodných přijímačů můžete najít certifikaci od Českých Radiokomunikací v podobě kulaté nálepky s označením „DVB-T2 ověřeno“. V případě společných televizních antén (STA) je zároveň nutné počítat s nutnou úpravou ze strany specializované firmy.

Změna se samozřejmě týká i uživatelů, kteří stávající DVB-T vysílání sledují na počítači nebo notebooku přes externí TV tuner. V takovém případě je nutné vybavit PC novým DVB-T2 TV tunerem, který si s novou platformou terestrického vysílání plně poradí.

články pozemní vysílání dvb-t2 tv programy česká televize

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Přechod na DVB-T2 / HEVC?

V České republice dochází ke druhé vlně digitalizace, kde v průběhu několika let dojde k vypnutí původního DVB-T vysílání a postupnému přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 / HEVC. Harmonogram přechodu bude postupně probíhat mezi roky 2017 až 2020, po (...celý článek)

Co je HbbTV?

Pod zkratkou HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV) si můžete např. představit kombinaci klasického televizního vysílání, které je navíc doplněné o další interaktivní obsah, do kterého může patřit možnost zpětného přehrávání pořadů z archivu jednotlivých TV stanic (...celý článek)

Důležité změny u Digi TV

Placená satelitní televize Digi TV funguje na českém trhu již od roku 2006. V říjnu 2015 se Digi TV stala součástí investiční skupiny Lama Group, která běžně nabízí levné energie prostřednictvím společnosti Lama energy a zároveň i výhodné volání pod samostatnou značkou (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru