Bude se vás týkat přechod na DVB-T2? Nabízíme na jednom místě důležité informace o nově připravovaném standardu pro příjem pozemního digitálního vysílání...

Články | Televizní vysílání | Pozemní vysílání | Aktualizováno 26. 8. 2018

V České republice dochází ke druhé vlně digitalizace, kde v průběhu několika let dojde k vypnutí stávajícího vysílání ve formátu DVB-T a postupnému přechodu na nový typ vysílání ve standardu DVB-T2 / HEVC. Harmonogram přechodu z DVB-T na DVB-T2 bude probíhat mezi roky 2017 a 2020, po kterém se původní vysílání zcela vypne. Změna se týká všech, kteří sledují běžné televizní vysílání přes klasickou pokojovou nebo společnou anténu (STA). Všech ostatních, kteří sledují televizi např. přes kabelovku, satelit nebo internet se tato změna přímo nijak nedotýká.

Důvodem k přechodu na nový standard DVB-T2 je uvolnění části vysílacího spektra pro mobilní služby, které si vymohli mobilní operátoři u vlády. Přechod na DVB-T2 znamená pro stávající diváky pozemního digitálního vysílání nutný nákup nového televizoru, nebo speciálního set-top boxu, který se zapojí k původní TV. U těchto nových zařízení je bezpodmínečně nutné, aby byly vybaveny potřebným DVB-T2 / HEVC tunerem. Pro usnadnění najdete u takto vybavených přijímačů certifikaci od Českých Radiokomunikací v podobě zlaté nálepky s označením „DVB-T2 ověřeno“.

Přechod na DVB-T2 znamená pro stávající diváky pozemního digitálního vysílání nutný nákup nového televizoru, nebo speciálního set-top boxu s integrovaným DVB-T2 / HEVC tunerem, který je pro příjem vyžadován...

Vyplývají z nového standardu DVB-T2 / HEVC i nějaké výhody? Na nové platformě je prostor pro výrazně více televizních stanic včetně možného vysílání některých kanálů v HD kvalitě. Nová generace pozemního digitálního vysílání na vaše televizní obrazovky tak postupně přinese více zábavy. Tato technologie teoreticky umožňuje i vysílání ve 4K rozlišení (Ultra HD), ale s tím v praxi nelze počítat. Nový standard vysílání DVB-T2 přichází s garancí provozu minimálně do roku 2030.

Protože hlavní komerční stanice běžně přeprodávají HD verze svých stanic kabelovým, internetovým i satelitním operátorům, je bohužel nutné předpokládat, že nebudou chtít šířit tyto kanály ve vyšším rozlišení do bezplatně vysílaného pozemního vysílání. Jedinými kanály v HD kvalitě tak zřejmě budou stanice veřejnoprávní Česká televize (které už nyní naladíte na nové platformě DVB-T2 v přechodové síti 11).

Jak se připravit na změnu u pozemního digitálního vysílání?

Abyste mohli i po přechodu na nový standard DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265) i nadále bezplatně sledovat pozemní digitální vysílání přes klasickou anténu, musí být váš přijímač vybaven vhodným interním tunerem. Pro řadu uživatelů to znamená nutný nákup nového televizoru, který je kromě řady vylepšených funkcí vybaven vestavěným DVB-T2 / HEVC tunerem. Pokud ovšem nechcete investovat do nového televizoru, můžete koupit samostatný DVB-T2 set-top box, který na stávající TV umožní příjem nového signálu za zlomek ceny oproti nákupu nového televizoru. Zároveň je nutné upozornit, že zejména v případě bytových domů se společnou televizní anténou (STA) bude nutně vyžadována úprava takových antén.

Změna se samozřejmě týká i uživatelů, kteří stávající DVB-T vysílání sledují na počítači nebo notebooku přes externí TV tuner. V takovém případě je nutné vybavit PC novým DVB-T2 TV tunerem, který si s novou platformou terestrického vysílání plně poradí.

články televizní vysílání pozemní vysílání dvb-t2

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Sportovní zážitky na Digi TV

Televizi přes internet Digi2GO a satelitní televizi Digi TV najdete v nabídce známé společnosti DIGI CZ, která tyto televizní platformy poskytuje. V její nabídce najdete bohatou nabídka sportovních kanálů, kde budete z pohodlí domova jednoduše sledovat řadu sportovních (...celý článek)

ČT na DVB-T ukončí HD kanály

Česká televize vypne terestrické vysílání HD kanálů ve veřejnoprávním multiplexu 1a vysílané v již dosluhujícím standardu DVB-T, kde tyto kanály ve vysokém HD rozlišení mohli diváci doposud sledovat. Programy v HD kvalitě budou dostupné na nové platformě DVB-T2 (...celý článek)

Co je HbbTV?

Pod zkratkou HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV) si můžete např. představit kombinaci klasického televizního vysílání, které je navíc doplněné o další interaktivní obsah, do kterého může patřit možnost zpětného přehrávání pořadů z archivu jednotlivých TV stanic (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru