Potřebujete nutně 4K televizor s funkcí HDR, nebo si klidně vystačíte s televizorem o Full HD rozlišení?

Články | Digitální technika | Aktualizováno 11. 11. 2018

Moderní 4K televizory s ohledem na dostupnost i cenu už dnes nepatří pouze do kategorie exkluzivního zboží pro vybrané fajnšmekry. Nejlevnější televize s vysokým 4K UHD rozlišením 2160p se pohybují i pod hranicí 10 tisíc korun. Při nákupu nového televizoru se tak řada uživatelů rozmýšlí zda vedle výrazně větší úhlopříčky vybrat i Ultra HD rozlišení. Na začátku rovnou upozorňujeme, že majitelé stávajících Full HD televizi zatím nemusí řešit otázku nákupu nové TV, toto rozhodnutí se výlučně týká těch, kdo se rozhoduje k nákupu zcela nové Smart televize za dosluhující model.

Pokud běžně sledujete TV vysílání (pozemní, satelitní, internetové), tak musíte počítat s tím, že se zde vysokého 4K UHD rozlišení jen tak nedočkáte. Zde se totiž nevyužívá ani potenciál Full HD rozlišení 1080p, v lepším případě tak máte možnost sledovat TV vysílání českých a slovenských stanic pouze v HD kvalitě 720p. Navíc tak musí moderní 4K televizor nízké SD nebo HD rozlišení přepočítat na fyzické rozlišení svojí obrazovky. V tomto procesu dochází k několikanásobnému zvětšení i roztáhnutí obrazu, úpravě jasu či doostření z dat, která jsou nejen komprimována, ale obsahují i nízké rozlišení a kompresní chyby. Levné 4K televize s 50 Hz panelem si navíc s přepočítáním (upscaling) z nekvalitního DVB-T/T2 vysílání (SD) mnohdy nedokáží dostatečně poradit, a vy budete sledovat pouze shluk rozmazaných pixelů v přímém přenosu. Nejenom, že není jak původní zdroj signálu vylepšit, ale najednou uvidíte chyby v obraze, které na menší obrazovce nemuseli být viditelné. Naopak kvalitní 4K televizor s výkonným procesorem dokáže dopočítat chybějící informace i detaily, kdy na první pohled může obraz působit lépe než originál, nicméně nejde o tak dramatickou změnu, která by měla ospravedlnit nákup drahé 4K televize. Pokud tedy primárně sledujete běžné TV vysílání může vám mnohem lepší službu nabídnout Full HD televizor se 100 Hz panelem.

Kvalitní 4K Ultra HD televizory poskytují křišťálově čistý a také dokonale ostrý obraz, který v případě HDR technologie navíc dokreslují i živější a realističtější scény. Nesmíte ovšem zapomínat, že nové televizi vybavené nejmodernější technologií musíte zároveň dodat vhodný obrazový materiál v odpovídajícím formátu, které ovšem běžné televizní vysílání zatím neposkytuje...

Hlavním důvodem proč upřednostnit 4K televizor před modelem o Full HD rozlišení je dostupnost 4K zdroje signálu. Jestliže chcete sledovat okouzlující Ultra HD obraz, který vás v obchodě nalákal na 4K demosnímku je nutné pro takovou TV zajistit i vhodný 4K obsah. Kvalitní 4K obsah získáte z Ultra HD Blu-Ray přehrávače, kde si můžete pouštět vybrané 4K UHD filmy. K dispozici máte i vybrané streamovací služby, které umí poskytovat atraktivní 4K rozlišení (YouTube, Netflix, Amazon Prime Video...). Kvalitní 4K Ultra HD televizor mohou zároveň využít také hráčí moderních her při hraní na vybraných herních konzolích (Microsoft Xbox One X, Sony PS4 Pro), které dokáží nabídnout 4K HDR výstup. Počítat můžete také s 4K obsahem, který si na televizi pustíte z vlastního Ultra HD zařízení (multimediální centrum, počítač, tablet, mobil, kamera, fotoaparát...) v podobě filmů ve vysokém rozlišení a to včetně fotografií. Jestliže budete mít k dispozici dostatek kvalitního 4K obsahu, potom nový 4K televizor splní svůj účel.

Co je HDR a jak v televizoru funguje? Technologie HDR (High Dynamic Range) přináší vysoký dynamický rozsah, který se projeví větší dynamikou a přirozenějším podáním barev díky vysokému jasu i kontrastu. U televizoru s podporou HDR uvidíte dostatek obrazového detailů v nejsvětlejších i nejtmavších částech obrazu. Větší barevnou hloubku s více než miliardou barev poskytují HDR televize vybavené 10bitovými panely (případně více), zatímco běžné TV s 8bitovým panelem dokáží maximálně zobrazit jen 16 milionů barev. Nicméně samotná přítomnost HDR (HDR10, Dolby Vision, HLG, Advanced HDR) vám sama od sebe nic nepřinese, širokou škálu barevných odstínů, které se přibližují realitě uvidíte až s vysílaným HDR obsahem. Samotný HDR obsah vám poskytnou až speciální HDR 4K Blu-Ray disky, vybrané pořady na streamovacích službách (YouTube, Netflix, Amazon Prime Video...) a některé hry při hraní přes herní konzole (Microsoft Xbox One X, Sony PS4 Pro, Nvidia Shield). HDR technologie zároveň vyžaduje i přítomnost rozhraní HDMI 2.0a (je vhodné zkontrolovat na straně TV včetně všech připojených HDR zařízeních). Stejně jako 4K Ultra HD rozlišení je HDR technologie přínosem opět pouze pro vybranou část uživatelů.

Několik obecných doporučení před nákupem nové TV

Místo hledání televizoru s nejvyšším rozlišením se raději zaměřte na obnovovací frekvenci obrazu, kde jsou k dispozici 50, 100 a 200 Hz panely, u kterých platí, že čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz. Vyšší frekvenci obrazu oceníte během sledování sportovních přenosů či akčních filmů. V ideálním případě se tedy vyhněte levným panelům s 50 Hz obnovovací frekvencí, které se běžně vyskytují u Full HD i 4K Ultra HD televizorů.

Pokud před nákupem nového televizoru již vybíráte z několika modelů, zaměřte svoji pozornost na TV s vyšším kontrastem a jasem, většími pozorovacími úhly, menší dobou odezvy i nižší spotřebou elektrické energie dle energetické třídy. Dále si pak nezapomeňte dopředu ověřit kolik zařízení s TV propojíte a jaké rozhraní k tomu budete potřebovat. Běžným standardem je minimálně přítomnost několika HDMI i USB konektorů, LAN rozhraní, CI+ slot a případně možnost uchycení na zeď typu VESA. Zároveň věnujte dostatečnou pozornost dálkovému ovladači, který vám musí sednout tvarem i velikostí a rozmístěním tlačítek.

Pro usnadnění pravidelně aktualizujeme samostatnou stránku, kde najdete informace, základní vlastnosti, recenze a srovnání celé řady klasických i chytrých televizí dostupných na českém trhu, kterými se můžete inspirovat před nákupem. Pravidelně vybíráme ze známých značek jako např. Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic...

články digitální technika DVB-T2 televize recenze smart televize

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Online videotéka HBO Go

V České republice najdete velké množství úspěšných online videopůjčoven, ale jen málokterá nabízí právě takové renomé jako streamovací služba HBO Go. Tento populární videoportál americké televize HBO poskytuje bohatou knihovnu seriálů, filmů nebo dokumentů (...celý článek)

Alternativní SW pro TV tunery

Sledovat pozemní digitální vysílání DVB-T / DVB-T2 přímo v počítači patří dnes mezi relativně běžný standard. Postačí rozšířit PC či notebook o externí USB TV tuner a můžete začít okamžitě sledovat dostupnou nabídku českých komerčních TV stanic, a to včetně všech kanálů ČT (...celý článek)

Sportovní kanály na O2 TV

Sledovat rozličná sportovní utkání můžete zpravidla s kteroukoliv televizní službou, ale pouze na O2 TV získáte navíc i celou řadu velmi nadstandardních výhod. Na sportovních kanálech z rodiny O2 TV (O2 TV Sport, O2 TV Fotbal, O2 TV Tenis) si můžete nejen jednoduše (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru