Kdy se bude přecházet na nový standard pozemního vysílání? Prozkoumejte termíny spouštění DVB-T2...

Články | Pozemní vysílání | Aktualizováno 14. 2. 2018

Jistě víte, nebo alespoň tušíte, že nadchází doba, kdy se přechází ze zemského digitálního vysílání ve standardu DVB-T na novou generaci pozemního digitálního vysílání ve standardu DVB-T2 / HEVC. Tato změna nebude probíhat najednou, ale postupně. Zavádění DVB-T2 se řídí časovým harmonogramem, který schválila vláda. Zapínání nových vysílacích sítí DVB-T2 včetně vypínání současných sítí DVB-T bude postupně probíhat mezi roky 2017 a 2021, nicméně ty nejviditelnější změny pak proběhnou mezi lety 2019 až 2020. Po této době se již neobejdete bez TV, nebo set-top boxu s DVB-T2 / HEVC tunerem.

Nenechte se překvapit vypnutím stávající sítě DVB-T a zavčasu se připravte na nové pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T2 HEVC / H.265...

Tato změna se týká zhruba 60 % domácností, které sledují televizi přes klasickou anténu. Od roku 2017 se na celém území po České republice postupně upravují všechny televizní vysílače pro provoz nového typu pozemního digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Všude tam, kde jsou již tyto televizní vysílače upraveny, naladíte na vhodných přijímačích (televizory, set-top boxy) v novém standardu DVB-T2 HEVC / H.265 většinu TV kanálů, které znáte ze stávající sítě DVB-T. Přibližně ke konci roku 2019 zaznamenají diváci stávající pozemní sítě DVB-T největší změnu, začne totiž docházet k postupnému vypínání vybraných multiplexů (jednotlivé TV stanice pak bezplatně naladíte už pouze v nové síti DVB-T2).

Původní digitální vysílání na platformě DVB-T definitivně skončí začátkem roku 2021. Nicméně převážná většina TV vysílačů už bude vypnuta o několik měsíců dříve, protože musí uvolnit dosud využívané pásmo 700 MHz pro mobilní operátory a jejich nové datové sítě. Uvolnění části používaných kmitočtů pro mobilní operátory probíhá nejen v ČR, ale na celoevropské úrovni.

Jak se připravit na změnu u pozemního digitálního vysílání?

Abyste mohli i po přechodu na nový standard DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265) i nadále bezplatně sledovat pozemní digitální vysílání přes klasickou anténu, musí být váš přijímač vybaven vhodným interním tunerem. Pro řadu uživatelů to znamená nutný nákup nového televizoru, který je kromě řady vylepšených funkcí vybaven vestavěným DVB-T2 / HEVC tunerem. Pokud ovšem nechcete investovat do nového televizoru, můžete koupit samostatný DVB-T2 set-top box, který na stávající TV umožní příjem nového signálu za zlomek ceny oproti nákupu nového televizoru. Zároveň je nutné upozornit, že zejména v případě bytových domů se společnou televizní anténou (STA) bude nutně vyžadována úprava takových antén.

Změna se samozřejmě týká i uživatelů, kteří stávající DVB-T vysílání sledují na počítači nebo notebooku přes externí TV tuner. V takovém případě je nutné vybavit PC novým DVB-T2 TV tunerem, který si s novou platformou terestrického vysílání plně poradí.

Mezi další možnosti patří i přechod na internetovou, satelitní, nebo kabelovou televizi. Zde ovšem nesmíte zapomenou, že se jedná o placené služby, kde je zpravidla vyžadován i nákup či pronájem dalšího zařízení. Výhodou je větší programová nabídka českých, slovenských a zahraničních kanálů, více TV stanic v atraktivní HD kvalitě nebo dostupnost dalších doplňkových funkcí.

články pozemní vysílání dvb-t2

Nabídka DigiVysilani.cz

Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka set-top boxů


Koncesionářské poplatky

Dle zákona 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích jsou osoby žijící v ČR, které zároveň vlastní nebo používají zařízení technicky způsobilé k příjmu televizního nebo rozhlasového vysílání povinni platit měsíční paušální poplatek, takzvaný koncesionářský (...celý článek)

Nový IPTV přijímač

IPTV přijímač Arris VIP 4302 u internetové televize T-Mobile TV nahrazuje původní model Arris VIP 1113. Nová generace set-top boxu ukrývá ve velmi kompaktním a futuristicky laděném těle výkonný HW pro sledování vysílání ve Full HD rozlišení 1080p s podporou kodeku (...celý článek)

Bude UPC měnit majitele?

Oblíbené služby kabelové TV pod názvem UPC mohou využívat uživatelé už od roku 2000, nicméně historie společnosti sahá dokonce až do roku 1991, kdy na českém trhu působila jako kabelový operátor s původním označením Kabel Plus (Cable Plus, Cable+, Kabel+) než (...celý článek)


Home   Televizní vysílání   Online TV služby   Digitální technika   Články   O projektu

Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz


Oznámení DigiVysilani.cz

Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...

 Vybírejte ještě dnes
×
Sledujte oblíbené TV pořady na obrazovce nového televizoru